CCA
 
 
Coordinator

Coordinator (Sec.): Mr. Manpreet Gill , PGT (Hindi)

Associate Coordinator (Sec.): 1.Mr. Ram Kishor, TGT(Sanskrit)

                                               2.Mr. Kapil Ken, TGT (Eng.)

                                               3.Mr. Nand Kishore,TGT (Eng.)

Coordinator (Primary): Mr. Devendra, PRT

Associate Coordinator (Primary): Ms. Dinesh, PRT

 

TENTATIVE SCHEDULE FOR CCA (2019-20) SECONDARY CLASSES

S.No.

Date

CCA/NAEP ACTIVITY

Type

1

06.04.2019

House Allotment to students & Election of House Officials

Group

2

14.04.2019

Ambedkar Jayanti

 Group

3

20.04.2019

Solo Song Competition

Individual

4

27.04.2019

News Reading Competition

Individual

5

04.05.2019

AEP (XI-XII) /  Story writing Competition ( VI-VIII)

Group

6

22.06.2019

Group Song (  Indian Culture and Patriotism)

 Group

7

29.06.2019

English Debate

Individual

8

06.07.2019

GK Quiz(For SST Exhibition)

Group

9

20.07.2019

 Group Dance

Group

10

27.7.2019

 Investiture Ceremony

 group

11

03.08.2019

Rakhi Making Competition( VI-VIII)/AEP( XI-XII)

Individual

12

15.08.2019

Independence Day Celebration

Group

13

17.08.2019

 Extempore (  English )

 Individual

14

24.08.2019

Class room Cleanliness activity 

Group

15

31.08.2019

SwachhataSaptah ( Essay, Debate and Declamation )

 Group

16

05.09. 2019

Teacher’s Day Celebration

 Group

17

07-09-2019

  Group Discussion ( Teachers and students)

 Group

18

13.09.2019

 Inauguration of Hindi Pakhwada ( 14th Holiday)

Group

19

21.09.2019

Hindi  Extempore 

 Individual

20

28.09.2019

 Hindi  LaghuNatika ( Closing ceremony) 

Group

21

02.10.2019

 Gandhi Jayanti

 Group

22

05.10.2019

Calligraphy ( VI-VIII)  Article Writing ( XI-XII)

 Individual

23

19.10.2019

Story Telling Competition

Individual

24

26.10.2019

 Poetry Recitation

 Individual

25

02.11.2019

 Speech writing Current Issue

 Individual

26

14.11.2019

Children’s Day Celebration

 Group

27

16.11.2019

Stand up Comedy

 Individual

28

23.11.2019

 Slogans Writing Competition  

 Individual

29

30.11.2019

English Poetry Recitation

Individual

30

07.12.2019

 Creative writing     ( open )

 Individual

31

13.12.2019

 KVS Foundation Day  ( 14th and 15th holidays)

Group

32

21.12.2019

Science Quiz

Group

33

18.01.2020

English Skit

Group

34

25.01. 2020

Rangoli Making Competition/AEP

Group

35

26.01.2019

Republic Day Celebration

 Group

36

01.02.2020

   Speech writing

 Individual

37

15.02.2020

Declamation Hindi

Individual

38

22.02.2020

 Hindi Debate Competition 

Individual

39

29.02.2020

 Celebration of Mother Tongue day

 Group

Students can participate maximum in two individual competitions and two group competitions.

House Display Board Decoration/Class Room Display Board Decoration

S.No.

Level

To Be Completed By

1

I

July 15, 2019

2

II

September 30, 2019

3

III

November 30, 2019

 

     
       
* The competitions are subject to change.    
** Other important days / events will be celebrated accordingly.  
     
केंद्रीय विद्यालय जालीपा छावनी बाड़मेर
2017-18
पाठ्य सहगामी गतिविधि विभाग (माध्यमिक)
 STUDENT COUNCIL 2017-18
S.NO DESIGNATION B/G NAME  CLASS  
1 SCHOOL CAPTAIN  BOYS SOMESH POONIA XIIA  
2 SCHOOL CAPTAIN  GIRLS PRIYA CHARAN XIIA  
3 SCHOOL VICE CAPTAIN  BOYS RAHULBHATTACHARY XIB  
4 SCHOOL VICE CAPTAIN  GIRLS ANJALI DEVI XIC  
5 SCHOOL SPORTS CAPTAIN  BOYS PRAMOD XIIC  
6 SCHOOL SPORTS CAPTAIN  GIRLS LAXMI BENIVAL XIIA  
7 SCHOOL C.C.A. CAPTAIN BOYS DEEPAK KUMAR XI C  
8 SCHOOL C.C.A. CAPTAIN GIRLS REKHA XI A  
9 SCHOOL VICE C.C.A. CAPTAIN BOYS RAJKUMAR IX A  
10 SCHOOL VICE C.C.A. CAPTAIN GIRLS PRIYA RAWAT IX B  
NAME OF HOUSE:        SHASTRI                                            
      NAME  CLASS & SEC  
1 HOUSE CAPTAIN BOYS VIKRAM BHATI 12-A  
    GIRLS JENNIFER 12-B  
2 HOUSE  VICE CAPTAIN BOYS ANKIT SINGH 11-A  
    GIRLS KHUSHI JOSHI 11-C  
3 HOUSE SPORTS  CAPTAIN BOYS VIKRAM PANWAR 12-B  
    GIRLS KIRAN DALAL 12-B  
4 HOUSE CCA CAPTAIN BOYS VINAY BHATI 12-B  
    GIRLS SHIKSHA MEENA 12-C  
5 HOUSE PREFECT BOYS BHUVNESH SIYOL 12-A  
    GIRLS KHUSHI SHARMA 10-A  
           
NAME OF HOUSE:   TAGORE                                         
      NAME  CLASS & SEC  
1 HOUSE CAPTAIN BOYS MASTER MUKESH KUMAR 12-C  
    GIRLS MISS NIHARIKA JOSHI 12-C  
2 HOUSE  VICE CAPTAIN BOYS MASTER VIRENDRA 11-A  
    GIRLS MISS JYOTI RATHORE 11-C  
3 HOUSE SPORTS  CAPTAIN BOYS MASTER SIDDHANT SAGAR 12-C  
    GIRLS MISS MONU 12-A  
4 HOUSE CCA CAPTAIN BOYS MASTER SUJAY 12-C  
    GIRLS MISS ANUSHREE 12-A  
5 HOUSE PREFECT BOYS MASTER GOURAV KUMAR 12-C  
    GIRLS MISS JASWANT KANWAR 12-A  
NAME OF HOUSE:                   ASHOKA                                 
      NAME  CLASS & SEC  
1 HOUSE CAPTAIN BOYS JAY 12-B  
    GIRLS LAXMI CHOUDHARY 12-C  
2 HOUSE  VICE CAPTAIN BOYS ANKIT JAKHAD 11-C  
    GIRLS SARASWATI 11-C  
3 HOUSE SPORTS  CAPTAIN BOYS SATYAM 12-C  
    GIRLS URVASHI 12-A  
4 HOUSE CCA CAPTAIN BOYS ABHISHEK THOMAS 12-A  
    GIRLS PRIYANKA 12-B  
5 HOUSE PREFECT BOYS UTKARSH 10-B  
    GIRLS POOJA PARIHAR 12-A  
NAME OF HOUSE:               RAMAN                                     
      NAME  CLASS & SEC  
1 HOUSE CAPTAIN BOYS BHARAT SINGH 12-A  
    GIRLS MAMTA SINGH 12-A  
2 HOUSE  VICE CAPTAIN BOYS SAHIL 11-A  
    GIRLS AANCHAL 11-A  
3 HOUSE SPORTS  CAPTAIN BOYS CHOTU SINGH 12-A  
    GIRLS SHILPI 12-C  
4 HOUSE CCA CAPTAIN BOYS VIKAS SARAN  12-A  
    GIRLS GARIMA SARAN 12-C  
5 HOUSE PREFECT BOYS TONY THOMAS 12-B  
    GIRLS MANISHA 11-A  
NAME OF HOUSE:       SHASTRI ( PRIMARY )                                             
      NAME  CLASS & SEC  
1 HOUSE CAPTAIN BOYS J VINAY VB  
    GIRLS NAMRATA SHARMA V  B  
2 HOUSE  VICE CAPTAIN BOYS VATSAL JOSHI VA  
    GIRLS JIYA VA  
NAME OF HOUSE:  TAGORE ( PRIMARY )                                                  
      NAME  CLASS & SEC  
1 HOUSE CAPTAIN BOYS HARISH IVA  
    GIRLS HIMANSHI V  B  
2 HOUSE  VICE CAPTAIN BOYS MUNIR V  A  
    GIRLS VAIBHAVI PADSALGI VA  
NAME OF HOUSE: ASHOKA ( PRIMARY )                                                   
      NAME  CLASS & SEC  
1 HOUSE CAPTAIN BOYS RAMNATH KHANNA VA  
    GIRLS VIDYA VA  
2 HOUSE  VICE CAPTAIN BOYS RAN SINGH V  B  
    GIRLS SHRUTI MISHRA VB  
NAME OF HOUSE:  RAMAN ( PRIMARY )                                                  
      NAME  CLASS & SEC  
1 HOUSE CAPTAIN BOYS ADITYA YADAV IVA  
    GIRLS JAISHREE V  B  
2 HOUSE  VICE CAPTAIN BOYS VIPUL KUMAR SINGHAAL IVA  
    GIRLS JASHODA KANWAR  V  B  
           
           
           
           
  I/C CCA     PRINCIPAL
   
 
 
Welcome Visitor No. 
Visitor Counters
All Right Reserved to K.V. Jalipa Cantt Powered by : Compusys e Solutions